BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği (Rinoplasty) Nedir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

 

Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır.

 

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında doğumsal olarak var olan kusurların düzeltilmesi, sonradan oluşan veya yaralanmalardaki şekil bozukluklarının onarılması için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum zorluklarını iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

 

Bazı vakalarda şekil bozukluğu sadece görsel açıdan rahatsızlık vermesi sebebiyle düzeltilirken çoğu kişide solunum bozukluğu gibi problemlere yol açması nedeniyle de tercih edilebilmektedir.

 

Burun estetiğinde burun küçültülüp büyütülebilir, üst dudağa göre açısı değiştirilebilir, burnun uç kısmının şekli değiştirilebilir, girinti ve çıkıntılar estetiksel olarak iyileştirilebilir. Operasyon sırasında, plastik cerrah ufak bir kesi yolu ile kemik ve burnu destekleyen kıkırdakların bulunduğu kısıma ulaşır. Operasyondan sonraki beklenti sonucuna göre bir miktar kemik ve kıkırdak çıkarılabilir ya da eklenebilir. 

Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyattan önce mutlaka hasta ile detaylı bir görüşme sağlanmalıdır. Muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi ile burnun iç kısmı hakkında bilgi elde edilinir. Burun ameliyatı işlemi sonrasında ise doktorunuz size kullanmamanız gereken ilaçlar hakkında bilgi verir.

Doctor Zen Clinic’te Ameliyat süresi ve Anestezi

Genel de ameliyat süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte 2-3 saat arasında değişebiliyor. Bu ameliyat rinoplasti, sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ancak hastaların genel anestezi altında ameliyat edilmesi hasta ve cerrah açısından çok daha rahat olmaktadır.

Ameliyat Tekniği

Burunda minimal deformite varlığında kapalı ameliyat yeterli olacaktır. Ancak, genellikle burun ucuna yönelik işlemleri de gerektiren burnun genel görünümünü değiştirecek olan ameliyatlarda açık teknik kullanılmaktadır. Bu teknikte kolumella denen ve her iki burun deliğinin ortasında yer alan yapıdan gerçekleştirilecek bir kesi ile burun derisi, altındaki kıkırdak ve kemik yapıdan ayrıştırılarak operasyon yapılmaktadır.

Burun sırtındaki kemer düzleştirildiğinde burun çatısı açık hale gelir ve burun kemiklerinin kırılarak bu açıklığın giderilmesi gerekilmektedir. Burun kemiklerinin dışında kalan kıkırdak dokunun, özellikle de burun ucunun şekillendirilmesi için cerrahi dikiş materyalleri ve kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle bu işlem için primer rinoplasti olguları dediğimiz, ilk kez ameliyat olacak hastaların burun septumundan alınan kıkırdak dokusu yeterli olmaktadır. Fazla kıkırdak dokusu gereken durumlarda kulak yada kaburgadan alınacak kıkırdak dokusu operasyon için kullanılabilir. Ameliyatın sonunda burun içine silikon tampon, burun dışına ise termoplastik atel konulmakta ve bunlar sırasıyla 2 ve 7 gün sonra çıkarılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Burun estetiği sonrası erken dönemde bulantı hissi ve baş dönmesi olabilmekle beraber bu gibi durumlar ilaç tedavisi ile oldukça rahat bir şekilde geçirilebilmektedir. Erken dönemde yüzde şişlik ve göz çevresinde morluklar olabilir. Morlukların kaynağı genellikle kemiklerin şekillendirilmesi sırasında cilt altına sızan kan olup herhangi bir şekilde probleme sebep olmayacak ve endişe edilmemesi gerekilen bir durumdur. Ameliyat sonrası erken dönemde uygulanacak buz tedavisi bu morlukların ve ağrının azalmasında oldukça etkilidir.

Ameliyat sonrasında burunda geçici his kayıpları, dolgunluk hissi, şişlik görülebilir ve bunlar zamanla düzelmeye başlarlar. Ameliyat sonrasında burun içinde kabuklanma ve buna bağlı solunum yolunun kapanmasını önleme ve mukozanın nemlendirilmesi amacıyla serum fizyolojik ya da benzer sıvılarla yumuşak irrigasyon faydalı olmaktadır.

Ameliyatın Olası Komplikasyonları

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da komplikasyonları olmaktadır. Bunlar arasında enfeksiyon, solunum sıkıntıları, ameliyattan sonra istenilen başarı elde edilememesi, septum perforasyonu, uyuşukluk gibi durumlar oluşabilir. Doctor Zen olarak 20+ aşkın süredir profesyonel sağlık hizmeti veren bir klinik olarak bu gibi komplikasyonlarla karşılaşmamak adına burun estetiği operasyonlarını çok büyük titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

Burun Ameliyatı Ücreti

Doctor Zen olarak burun estetiği yaptırmak isteyen hastalarımızın bizlere en sık sorduğu sorulardan birisidir bu. Aslında bu sorunun tek bir yanıtı yoktur çünkü bu hastanın anatomisine bağlı olduğu kadar, kullanılacak ameliyat yöntemi gibi pek çok duruma göre farklılık göstermektedir.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!