kepçe kulak estetiği

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak sorunu aileden gelen bir durumdur veya sonradan yaralanmalar ile ilgili de olabilir. Bazen yeni doğan bebeklerde anormal olarak bir veya iki kulak da oluşmayabilir. Farklı bir teoriye göre de östrojen hormonu kulak kıkırdaklarının yumuşak olmasına neden olur. Dolayısıyla doğumdan kısa bir süre sonra kulak önündeki kasların çekmesiyle de kulak kepçesi oluşmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl ve Ne zaman Yapılmalı?

Kepçe kulak özellikle okul çağındaki çocuklarda en büyük kabusudur. Okulda arkadaşları arasında alay konusu oldukları için bu durum okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini de ciddi oranda etkilemektedir. Eğitim hayatında uyum problemleri yaşarlar. Bazen de telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik sorunları beraberinde getirir.

En iyi tedavi ise aile bireyleri tarafından kepçe kulak tespit edilen çocuklarda, doğumdan hemen 2-3 hafta sonra devamlı olarak, doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandajın uygulanması ile sonuç verilir. Sonuç genellikle başarılı olur ve ileride de ameliyata gerek kalmaz. Bu zaman diliminde tedavi edilmeyen çocuklarda ise en iyi tedavi dönemi ise ilkokula başlamadan yani 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilmesidir.

Böylece okula başladığı zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayın farkına varmadan tedavi olmuş olur. Kulaklar 4-5 yaşına kadar gelişimini tamamladığı için 6 yaşında da operasyonlarda bir sakınca yoktur. 5 yaşından itibaren her yaşta kepçe kulak tedavisi yapılabilir.

Kepçe Kulak Operasyonu Erişkinlerde Yapılabilir Mi?

Elbette erişkinlerde de kepçe kulak operasyonu kolaylıkla düzeltme olarak yapılabilir ve hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Toplumuzda genellikle sosyoekonomik nedenlerle çocukluğunda tedavi olmayan hastalar, ilerleyen dönemlerde erişkin olduklarında ve kendi maddi imkanlarına eriştiğinde operasyın olmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatının Faydaları?

Kepçe kulak estetiği operasyonu, kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü daha estetik hale getirir. Bu durum kişinin kendi öz güvenini artıracağından ailesel ve sosyal ilişkilerini de olumlu yönde etkilemektedir.

Kepçe Kulak Operasyonlarında aile fertlerinin görevleri nelerdir?

Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda en yakın bir sağlık uzmanı ile görüşmenizde büyük faydalar vardır. Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırmanızda fayda vardır çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmez veya sıkıntılarını içine atarak strese girmelerine sebep olabilir.

Şayet çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa onu ciddiye alıp ona yardımcı olmaya çalışmadığınızda, ileride ciddi psikolojik sorunlarla boğuşacaktır. Ancak çocuklar kulaklarından şikayetçi değiller ise ve bu operasyonu kendileri istemiyorlarsa zorlanmamalıdır. Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan çocuklarda ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.

Kepçe Kulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği operasyonu ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Çok basit ve kolay bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Hastane veya kliniklerde yapılabilmektedir.

Hastanede ekstra kalmayı gerektirmeyecek aynı gün taburcu olunabilecek cerrahi bir işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasında yapılabilmektedir. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulaklar arkaya doğru yerleştirilir. Operasyon, yapılan ameliyata göre 1-1,5 saat kadar sürmektedir.

Ameliyattan hemen sonra bir kulak bandını en az 2 hafta takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz oluşmaz. Duymayı asla engellemez. İyileşme genellikle 1-2 hafta içerisinde tamamlanır.

Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi yada sarkması yine lokal anestezi ile kolayca düzeltilebilmektedir.

Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak da büyük rahatlama görüldüğü izlenmektedir. Erişkin yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Temel olarak bu ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve asla acısı olmayan, yüz estetiğinde de ve kişinin ruhsal durumunda da ciddi düzelme sağlayan kolay bir operasyondur.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!