GENİTAL ESTETİK

Genital estetik, kadınlarda cinsel organlarla alakalı genital bölgeye yapılan estetik operasyonlar olarak tanımlanabilir. Genital estetik operasyonlarının yapısı şu şekilde sıralanabilir;

  • Vagen Büyük dudaklar (Labiummajus)
  •     Küçük dudaklar (Labiumminus)
  •     Kızlık zarı (Hymen)
  •    Dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Monspubis)

Kadının fiziki genital görünümü kendisini cinsel yaşamından soğutmasına sebep olabilir, örneğin; fiziki bozukluk bireyin orgazm olmasına engel olabilir. Bir başka hoşnutsuzluk yaratan durum ise özellikle ilk doğumda yapılan epizyotominin (bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesi) bıraktığı dikiş izleridir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir.

Vajinoplasti

Kadınlarda en sık karşılaşılan diğer bir problem ise vajinasal doğum esnasında gerçekleşen bozulma durumlarıdır. Bunlar bireyin vajinasal bölgesinde oluşan dokuların gerilmesine ve sonrasında normal haline dönmemesine bağlı olarak ortaya çıkan vajinasal bolarma ve gevşemelerdir. Bu durumun düzeltilmesi için vajina daraltılması operasyonu gerçekleştirilebilir. Vajina daratlma ya da vajinasal estetik operasyonu cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır.

Vajendeki gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Bu durumun düzeltilmesi için fazla olan doku çıkarılır; gevşeyen kas dokusu daraltılarak dikilir. Operasyon sonrası hasta 2-3 gün sonra normal yaşantısına dönebilir.

Labioplasti

Bir çok kadın kendi cinsel organını beğenmemesini kendi içinde bile söylemekten çekiniyor. Bu konuda en fazla karşılaştığımız sorunlardan birisi küçük dudak olarak tabir edilen labiumların çok büyük olması veya asimetrik durmasıdır. Labiumların büyük görünümü bireyi fiziki görünüm açısından rahatsız edebilir. İç dudakların büyüklüğü de lavabodan sonra yapılan temizlik esnasında sorun oluşturabilir. Bu sorunu düzeltmek için yapılan estetik ameliyata labioplasti denir.

Yapılan bu amaliyat ile labiumlar gereken miktarda küçültülür. Fakat bu operasyonu yaparken çok hassas olunması ve dikkatli olunması gerekilmektedir. Yapılan operasyon vajenin estetiğini adla bozmamalıdır. Önemli bir diğer sorun ise cinsel ilişki sırasında labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Aşırı sarkık ya da biçimsiz labiumlar kişide utanma duygusu, cinsel soğukluk ya da fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Bu durumun düzeltilmesi için labioplasti operasyonu yapılabilir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat 30 dakika ile 1 saat içerisinde sonlanır. Ameliyattan sonra kızlık zarına bir zarar gelmez, idrar yapma problemi olmaz, gebe kalmaya, doğum yapmaya bir zararı olmaz. Ayrıca eriyen dikişler kullanıldığından dikiş izi kalmaz. Yara iyileşmesi bir haftada kadar sürer ve sonrasında iyileşme tamamlanır. Ameliyattan sonraki sürecinden sağlıklı bir şekilde sürüdürülmesi için bir ay kadar cinsel ilişki yasaklanır.

Diğer bir genital operasyon ise dıştaki büyük dudakların dolgunlaştırılması işlemidir. Bu sebeple vücudun başka bir yerinden alınan yağ-deri dokusu bu işlem için kullanılabilir. Bu yağ dokusu ortalama bir yıl içerisinde yoğun derecede yada tamamen kaybolabilir. Deri-yağ dokusu ise biraz daha kalıcı olabilir. Klitorise yönelik müdahaleler ile özellikle üzerindeki fazla deri azaltılarak cinsel tatmin kolaylaştırılabilir ve kişilerin cinsel sağlığı iyileştirilebilir.

Kızlık Zarı Onarımı (Himen Onarımı)

Kızlık zarı vajen girişinin 1-2 cm içerisinde bulunan ve bireye bağlı olarak farklılık göstererek bir yada daha fazla delik bulunduran çok ince bir zardır. Kızlık Zarı bekaretin kanıtı olarak bazı toplumlarda çok büyük önem taşımaktadır. Bu ince zar şeklindeki yapının vajen ve rahmi dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruduğu sanılmaktadır. Fakat kızlık zarı bazı kadınlarda doğuştan olmayabiliyor yada yaptığı bazı spor aktiviteleri yüzünden yırtılabiliyor. Bunun dışında kızlık zarının yırtılma sebeplerinden birisi de cinsel ilişkiye girme sonucunda oluşur. Himen ya da kızlık zarının ameliyatla onarılması ya da dikilmesi mümkündür. Bu ameliyatta eğer hasta uygunsa zarın artık kısımları kullanılır ya da hastanın kendi lokal dokuları kullanılabilir. Kızlık zarı minör bir cerrahi işlem olup yaklaşık 30 dakika sürer. Hastalar ertesi gün işe dönebilir. Kızlık zarı işleminin yapıldığı bölge 6. haftada tamamen iyileşir ve virey bu süreden itibaren normal cinsel yaşantıya geçilebilir. Doctor Zen Clinic olarak uyguladığımız özel yöntemlerle hastanın kendi dokuları kullanılarak orijinaline çok yakın, sonraki cinsel ilişkiye kadar açılmayan ya da yırtılmayan kalıcı bir kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi gerçekleşmemektedir. Ameliyat sonrası hasta normal yaşamına hemen dönebilir. Yalnızca ameliyat sonrası özellikle yapılacak temizlik yönünden doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!