GÖĞÜS KÜÇÜLTME

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme büyümesi gerçekleşmektedir. Fakat bu durumun aşırı düzeyde kendini göstermesi jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Bebeklik ve yaşlılık döneminde gözlenen erkeğin memesinin normalinden çok fazla büyümesi, en sık ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Genellikle sağlığa zarar veren bir durum olmamasına rağmen erkekler üzerinde psikolojik yönden olumsuz etkiler yaratmaktadır. Kişi utanarak sıkıntıya düşer ve özgüven eksikliği gibi sorunları meydana getirir. 

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre erkeklerde jinekomasti görülme sıklığı %34.6dır. Kendiliğinden gerilemeyen olgulardagenellikle cerrahi bir müdahale gerektirmektedir. Bu aşamada Doctor Zen Clinic, uzman doktorları ile jinekomasti operasyonunu büyük bir titizlikle gerçekleştirmektedir. Jinekomastinin nedeni ise testesteron ve östrojen hormanlarının dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Cinsiyet özelliklerinin kontrolünü gerçekleştiren bu hormanlarda testesteron erkeklik niteliklerini belirlerken, östrojen dişilik özelliklerini kontrol etmekle yükümlüdür. Erkeklerde östrojen hormonu testesterondan daha fazla görüldüğü zaman jinekomasti ortaya çıkabilmektedir. Bebeklikte de karşılaşılan bu durum, annelerden erkek bebeğe geçen östrojen sebebiyle aşırı büyük memeli olarak doğmalarına neden olur. En sık ergenlik döneminde karşımıza çıkan jinekomasti, bu dönemdeki hormon düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Son olarak erişkinlerde de görülmesi 50-69 yaş arasında gerçekleşmektedir.

Bazı ilaç kullanımlarının jinekomastiye yol açtığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra alkol, eroin ve metadon gibi maddeler jinekomastiyi tetiklemektedir. Belirtileri ise şişlik, ağrı, göğüslerde hassasiyet, meme ucundan sıvı gelmesi gibi durumlardır. Tedavi aşamasında mutlaka cerrahi bir yardım alınması gerekir. 4 seneden uzun sürme durumunda ameliyat önerilmektedir. Nasıl bir müdahalede bulunulacağına uzman doktorlarımız yaptığı tetkikler sonucunda karar verecektir. Farklı sınıflandırmalardan oluşan jinekomasti, glandüler tip olanda sert meme dokusu dokusu ağırlıkta olmakla beraber cerrahlarımız tarafından çıkarılır. 

Karışık tip jinekomastilerde doku ve yağ dokusu fazlalığı bulunmaktadır. Liposuction ve cerrahi ile birlikte kullanılır. Son olarak yağlı tipjinekomastilerde yağ dokusu ön plandadır deri fazlalığı yoksa sadece yağ aldırmayla tedavi edilmektedir. Operasyondan sonra jinekomasti korsesi kullanılması sağlıklı bir çözüm olacaktır. Birkaç hafta kullanımı önerilen bu korseler, doktor onayı alınmadan çıkarılmaması gerekir. Kısa sürede gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı, genel anestezi odağında yapılsa da, bazı durumlar için lokal anestezi de uygulanmaktadır. 

Doctor Zen Clinic, her operasyonda olduğu gibi jinekomasti alanında da büyük başarılara imza atmaktadır. İleri teknoloji ürünleri ve uzman cerrahları kapsamında sizlere güvenilirliği sunmaktadır. Sağlığınızı herşeyin üzerinde tutan kliniğimiz, istenen sonuca ulaşılma konusunda oldukça iddialı bir konuma sahip. Uzun yıllar edindiği tecrübeleri ve uzmanlığıyla operasyonlarına yön veren Doctor Zen Clinic, kusursuz hizmet politikası ile sizlerin ihtiyaçlarına yanıt buluyor. Hizmetlerimizi incelemek ve detaylı bilgi almak için sizleri en kısa zamanda sayfamıza bekliyoruz.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!