İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant nedir?

Diş implantı veya dental implant dediğimiz; alt veya üst çene kemiklerine yerleştirilen ve kemiğin bu uygulama çevresinde kaynaşarak kendinden bir parça gibi kabul etmesini istediğimiz, titanyumdan üretilmiş vida veya kök formunda ürünlerdir.

İmplant nasıl yapılır?

Diş implantları; cerrahi bir operasyondur. Ancak korkulacak bir şey yok. Merak etmeyin sadece implant yapılacak bölgenin uyuşturulması yani lokal anestezi yeterlidir.

Öncelikle implant yapılacak çene kemiğinde bir delik açılır. Bu delik diş için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta olmalıdır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğu için kullanılan malzemelerin kalitesi ve ortamın sterilizasyon ve hijyen şartları da doğru sağlanması gerekir. Özellikle erkek hastalar için sakal ve bıyık olmamasına özel gösterilmelidir.

İmplant tedavisinde süre nedir?

implant tedavisi Doctor Zen Clinic’te 1 hafta süre yeterlidir. Kendinden eriyen dikiş ile 1 günde tedavi tamamlanabilir, ancak bu durumda geçici süre kullanabileceğiniz protez yapılamaz. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşaması ise 3 ile 6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması için geçen sonrasında da implant vidanız üzerine gelecek porselen veya porselenler (Örneğin; All on Four yapılacaksa) monte edilir.

Her hastada ve her yaş grubunda implant yapılabilir mi?

Büyüme gelişme çağını tamamlamış, genel sağlık durumu iyi olan tüm hastalarda kemik yapısı uygunluğu Panaromik Röntgen filmi (X-RAY) ile değerlendirildikten sonra implant tedavisi uygulanabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarınız kontrol altında ise implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği durumlarında neler yapılmaktadır?

Bazen İmplant tedavisinde çeşitli nedenlerle uygun miktarda kemik bulunmayabilir, böyle durumlarda çene cerrahımız tarafından dikkatli bir muayene ve değerlendirme sonrası ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ogmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılabilmektedir.

Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) nedir?

Üst çenede sinüs boşluklarında implant tedavisinin kabul edilmediği durumlarda, sinüs boşluğu içerisine kemik grefti/tozu yerleştirilmesi ve bu bölgelerin implant tedavisi için uygun hale getirilmesi işlemine denir.

Diş çekimimiz sonrasında İmplant hemen yapılabilir mi?

Çoğu durumda implant yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra da çok rahat bir şekilde implant tedavisi yapılabilmektedir. Bazı durumlarda, bu işlem sonrası implant bölgesinde kemik tozu ilavesi ile implant desteklenmektedir.

Birçok implant markası var. İmplantlarda marka önemli midir?

Günümüzde implant tedavisi çok sık kullanıldığından dolayı bir hayli implant markası mevcuttur. Bu kadar fazla implant markasının çok uzun süredir piyasada olması bir çok tecrübeyi de beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla firmalar bu tecrübelerini de implantlarına yansıtarak, implantların en iyi şekilde hizmet etmesini sağlamaktadırlar. Tedaviyi yapan hekimin güvendiği bildiği ve tecrubesinin olduğu kalite belgeli ürünler olması önemlidir.

Diş doktoru korkum var. İmplant Tedavimi uyutularak yaptırabilir miyim?

Sedasyon, Genel Anestezi Doktorumuz tarafından uygulanan tedavilerinizin yapılma işlemidir. Ancak genel anesteziden farklı olarak tedavi bitiminde hastanede konaklamanız gerekmez ve yan etkileri genel anestezi ile karşılaştırıldığında çok azdır. Sedasyon ile siz uyurken tedavileriniz rahatlıkla yapılmakta ve uyandığınızda da tüm tedaviniz tamamlanmış olur.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!