Lazerli Diş Tedavisi

Lazerli Diş Eti Tedavisi

Diş hekimliğinde sıklıkla başvurulan, en modern diş ve diş eti tedavilerinden biri de lazer destekli tedavidir. Lazer cihazı, uyarılmış radyasyon emisyonuyla ışık amplifikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Lazer iyonize olmayan bir ışıktır ve dokuda birikim yapmaz. Bu sebeple x ışını gibi zarar verecek bir özelliği de yoktur. Kuantum mekaniği prensipleri üzerine kurulmuş bu cihaz birçok sektörde kullanıldığı gibi sağlık sektöründe de en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.  Diş hekimliği alanında önceleri sadece lazerle diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer enerjisi, yeni sert doku lazerlerinin geliştirilmesi ile birlikte artık diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinden diş estetiğine kadar birçok işlemde kullanılmaktadır. Özellikle diş tedavilerinde bu yöntem, dokular içerisindeki su moleküllerini buharlaştırılarak dokuyu parçalamakta kullanılıyor. Hamileler, çocuklar ve kalp hastaları da dahil olmak üzere herkeste kullanılabilen bir yöntemdir.

 

Lazerle Diş Tedavisi

Lazer diş eti tedavilerinde, çürük tedavilerinde, kanal tedavilerinde en çok tercih ettiğimiz yöntemlerden biridir. Kanal tedavilerinde lazer ile kanallarda şekillendirme ve sterilizasyon sağlıyoruz. Bu sırada oluşabilecek ağrılara karşı iğneye ihtiyaç duyulmadan lazerin özel tekniğiyle diş uyuşturulabiliyor. Kanal tedavisi yapılırken iyi bir sterilizasyon sağlandığı için iyileşme de da hızlı oluyor. Lazerle dişlerdeki çürükleri temizlemek ve kompozit dolguların dişlere daha kuvvetli tutunabilmesi için pürüzlendirme yapılıyor. Lazerle çürük temizlenmesinin en büyük avantajı ise döner aletlerle oluşan vibrasyon ve buna bağlı rahatsızlık hissinin oluşmaması oluyor. Lazer cihazları, uygulandığı dokuyu buharlaştırarak çalıştığı için çürük temizlenirken hastalarımız da rahatsızlık ya da acı hissetmiyor.

 

Lazerle İmplant

Doctor Zen Clinic olarak lazerle implant uygulaması yapılmadan önce hastanın üç boyutlu tomografisini alıyoruz. Böylece implantın yerleştirileceği kemik dokusunun genişliği ve derinliği ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyoruz. İmplant uygulamalarında bazı aşamalarda, diş etini açmak için lazerden faydalanıyoruz. Bu sayede kesi işlemi yapmadan ve dikiş kullanmadan, kanamasız müdahale mümkün olabiliyor. Bu yöntemimizi lazerle implant uygulaması olarak da adlandırıyoruz.

Lazerle Diş Dolgusu

Tıp dilinde kompozit olarak adlandırılan lazerli dolgu yöntemi estetik dolgu olarak da tanımlanıyor. Bu işlem gerçek lazer ışını ile uygulanmıyor! Asıl uygulanan kompozit malzemesinin daha sert olabilmesi için belirli dalga boyuna ayarlanmış halojen ya da Led ışık cihazları oluyor. Gerçek diş lazeri Delight sert dokuda çalışıyor ve yumuşak dokuya etki etmiyor. Böylece sağlıklı dokunun kaybını önlenmiş oluyor ve daha sağlıklı bir sonuç elde etmiş oluyoruz. Özellikle son yıllarda gelişen tedavi teknolojileri ile birlikte hastalarımız sağlamlık, estetik ve sağlık açısından çok daha iyi olan lazer dolguları tercih ediyor. Lazer dolgu, tek seansta yapılabildiği için zaman anlamında çok daha avantajlı bir işlem olarak kabul ediliyor. Uygulama sonrası da dişler rahatlıkla normal hayatındaki işlevine devam edebiliyor.

AFT ve Uçuklar da Lazerle Tedavi

Herpetik lezyonlar da denilen uçuklar genellikle birkaç gün içerisinde kendi kendine iyileşiyor ve kendiliğinden ortadan kalkıyor. Ancak acı veriyorsa ya da rahatsızlık hissettiriyorsa tedavi de edilebiliyor. Lazer tedavisi bu noktada uçuklardan kurtulmak için en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Uçuğun çıkma ihtimali hissedildiği an hemen randevu alıp tedavi edilirse çıkmasını engelleyebiliyoruz. Eğer çıktıktan sonra tedavi ettirmek istenirse de lazer uçuğu kurutarak rahatsızlığı azaltıyor ve bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlıyoruz. Aft denilen diş eti hastalığı da aynı yöntemlerle kurutularak iyileşme sürecini hızlandırabiliyoruz.

Teşekkür Ederiz!

Formunuz başarı ile gönderildi.
Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
En kısa sürede size geri döneceğiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Politikası ve Kullanım Şartları sayfalarımızı incelemek için tıklayın!